Archive for Listopad, 2015

postheadericon Podziękowanie od rodziców Kostka

postheadericon WAŻNE SPRAWY PRZEDSZKOLAKA – warsztaty dla rodziców i nauczycieli

Celem autorskiego projektu pt. WAŻNE SPRAWY PRZEDSZKOLAKA (napisanego i prowadzonego przez Beatę Kotoro i Wiesława Sokoluka) jest zwiększenie świadomości na temat ważnych aspektów w rozwoju emocjonalnym i psychofizycznym dziecka w wieku przedszkolnym. Projekt skierowany jest równocześnie do rodziców i nauczycieli. Wspólny warsztat dla rodziców i nauczycieli, aby bardziej uzmysłowić obu grupom, że stoją po jednej stronie – razem a nie przeciwko sobie. Najważniejsze założenia to wypracowanie dialogu – co mogą razem jeszcze lepiej zrobić, aby przypadków maltretowania dzieci: fizycznego oraz psychicznego było jak najmniej, gdyż konsekwencje w postaci na przykład poważnych zaburzeń emocjonalnych ujawnią się u wielu z nich dopiero w okresie dorastania oraz późniejszym.

Warsztaty odbywają się w Przedszkolu nr 118 z Oddziałami Integracyjnymi ul. Nowolipie 31a i są bezpłatne, można się zgłosić na jeden albo na dwa, bo tematyka będzie inna.

1. Warsztat– 4 grudnia od godziny 17.30 – 20.30 – 8 wolnych miejsc
  • Zacznijmy od dorosłych – rodzina, rozwód, rodzeństwo;

• Czy emocje mają wpływ na zdrowie naszych dzieci?

• Świat emocji przedszkolaka i odpowiednie reakcje dorosłych;

• Trudne pytania-algorytmy rozmów, przykłady;

1. Warsztat – 9 grudnia od godziny 17.30 – 20.30 – 8 wolnych miejsc
  • Masturbacja dziecięca;

• Przemoc fizyczna i psychiczna;

• Agresja;

• Alkohol przy dziecku;

• Podsumowanie.

Liczy się kolejność zgłoszeń, które prosimy kierować na adres e-mailowy pp118@neostrada.pl
do 03.12.2015 r. (czwartek)

Zajęcia dla nauczycieli i rodziców dzieci w wieku przedszkolnym. Najważniejsze założenia to wypracowanie dialogu rodzic-dziecko, aby przypadków nadużyć fizycznych czy psychicznych było jak najmniej, gdyż konsekwencje w postaci na przykład poważnych zaburzeń emocjonalnych ujawnią się dopiero w okresie dorastania i potem. A osoba dorosła obarczona takim bagażem z przeszłości ma trudności w nawiązaniu bliskich związków z innymi i powtarza błędne koło wychowawcze. Kolejna rzecz to umiejętność rozmów po utracie osoby bliskiej – temat choroby i odchodzenia ludzi ważnych dla dziecka. Zdobyta lub uzupełniona wiedza przyczyni się do lepszego zrozumienia aspektów rozwojowych przedszkolaka, co przełoży się na zmniejszenie nieporozumień, niepokoju a jednocześnie zminimalizuje błędy wychowawcze w tym tak ważnym okresie rozwojowym dziecka. Zawarta w projekcie tematyka będzie miała za zadanie minimalizować nieodpowiednie reakcje na daną sytuację oraz zapobiegać w skrajnych przypadkach stosowanie przemocy fizycznej wobec dziecka. Zachowania te mogą być związane z niedostateczną wiedzą na temat następnego etapu rozwojowego dziecka czyli tzw. wczesnego dzieciństwa.

• Autorskie materiały opracowane na potrzeby szkolenia ściśle związane z zagadnieniami poruszanymi podczas realizacji projektu. Porady i wskazówki związane z nadużyciami fizycznymi i psychicznymi. Porady jak rozmawiać o chorobie czy śmierci i odchodzeniu bliskich osób w otoczeniu – na co zwrócić uwagę i jakich metafor nie używać, aby nie pogłębiać smutku czy doprowadzać do stanów depresyjnych. Jakie są sygnały, gdy dziecko jest ofiarą nadużyć ze strony dorosłego i co dalej robić, jak reagować i gdzie szukać pomocy. Alkohol przy dziecku – tzw. dobre wzorce! Najważniejsze założenia to wypracowanie dialogu: dziecko-rodzic, rodzic-nauczyciel.

postheadericon Zdjęcia z Mikołajem – 7 grudnia 2015

7 grudnia w przedszkolu będą robione zdjęcia z Mikołajem – prosimy o odpowiednie ubranie dzieci.

Jednocześnie przypominamy, że tak, jak w roku ubiegłym, spotkanie dzieci z Mikołajem ma charakter imprezy rodzinnej i odbędzie się  15 grudnia (wtorek) grupy młodsze w godz. 15:00 – 16:00, natomiast starszaki w godzinach 16:00-17:00.

Prosimy tak zaplanować zajęcia, by żadne z dzieci nie czuło się samotne w tak ważnej chwili.

postheadericon Zaproszenie na Jasełka od Bystrzaków

Bystrzaki, czyli grupa V serdecznie zaprasza Rodziców oraz pozostałych członków swoich rodzin na przedstawienie jasełkowe, które wystawione zostanie 17 grudnia o godz. 15:30.

Prosimy o punktualne przybycie.

postheadericon Zaproszenie na wykład dla Rodziców pt. Otyłości u dzieci i nastolatków z perspektywy Psychologa

postheadericon Warsztaty dla Rodziców

Fundacja Dzieci Niczyje w ramach programu Dobry Rodzic – Dobry Start  organizuje różnorodne spotkania i warsztaty dla Rodziców. Zainteresowanych zapraszamy do zapoznanie się z ofertą np.:

Rodzina jak drużyna dla rodziców dwójki dzieci i więcej,

€“http://dobryrodzic.fdn.pl/rodzina-jak-druzyna-warsztat-dla-rodzicow-dwojki-dzieci-i-wiecej

Grunt to przywiązanie dla rodziców dzieci między 1 a 3 rokiem życia

Być ojcem, być sobą

Natomiast 16 listopada zapraszamy rodziców małych dzieci na spotkanie edukacyjne w godzinach 17.00-19.00 pt. Przedszkolaki w sieci.
Korzyści i zagrożenia wynikające z bycia online
http://dobryrodzic.fdn.pl/przedszkolaki-w-sieci-korzysci-i-zagrozenia-wynikajace-z-bycia-online-16-listopada .

postheadericon Zwyczaje andrzejkowe – wycieczka

24 listopada DZIECI Z WSZYSTKICH GRUP jadą na wycieczkę do naszych ulubionych Wymysłów.

Temat wyjazdu to „Polskie zwyczaje andrzejkowe”

Jak zawsze podczas wycieczki prosimy Rodziców o:

• przyprowadzenie wszystkich dzieci do godz. 7:30 (śniadanie 7:45; wyjazd 8:30)

• zapewnienie dzieciom wygodnego sportowego ubrania i obuwia
  • podanie w domu leków dzieciom cierpiącym na chorobę lokomocyjną
  • pozostawienie w domu wszelkich plecaków, zabawek, drobiazgów….
  • uzbrojenie się w cierpliwość podczas oczekiwania na nasz powrót – ok. 17:00 lub później (powrót uzależniony jest od warunków na drodze)
  • uszanowanie decyzji nauczycielek – DZIECI ODBIERAMY Z SAL PRZEDSZKOLNYCH